מס' נייד: 054-670-0475

טיפול בעזרת כלבים

מהו טיפול בעזרת כלבים?

בשנים האחרונות, הצורך כמו גם השימוש בבעלי חיים למטרה טיפולית, הולך ונעשה נפוץ יותר. בדיוק כמו תראפיה באמנות, דרך משחק, תיאטרון ומוזיקה למשל, הפך הטיפול באמצעות בעלי חיים לכלי נפוץ ולגיטימי ובפרט כשמדובר בילדים ונוער. טיפול באמצעות כלבים הוא תחום מאוד אפור בעל גבולות מאוד מטשטשים. זאת בין היתר מאחר ומדובר בתחום פרוץ (כמו כל תחום האילוף והכלבנות בישראל) הנעדר קריטריונים ברורים של מהו 'כלב טיפולי'.

החשיבות של טיפול בעזרת כלבים

טיפול על ידי כלבים, הינו רחב ומגוון ובא לתת מענה ולשפר יכולות בתחום הפסיכולוגי-רגשי, הפיזי, המוטורי, החברתי, התקשורתי וההתנהגותי.  הכלב כחיה שאינה שיפוטית, נותן אהבה ללא תנאי ותורם לתחושת השייכות והדימוי העצמי של המטופל ובכך מפתח אצלו רגשות כמו חמלה ואמפטיה. ובאופן הזה הוא בונה ומעצים את היכולות שלו בכל תחומי החיים. תחום הכלבנות הטיפולית כיום הינו רחב מאוד ונוגע במגוון עשיר של אוכלוסיות. לצורך ההתמקצעות וההתפתחות האישית שלי, בחרתי ללמוד בקורס להכשרת מטפלים בשיטת ABA במרכז מטר"ה. כיום אני מוסמך כתראפיסט ונהנה לשלב את הניסיון והידע שלי מהעולם הכלבני עם כלים מעולם הטיפול.

למי הוא מיועד טיפול בעזרת כלבים?

כיום אני מציע מספר סוגים של טיפול עם כלבים.

טיפול עם כלבים בהדגשת טיפול רגשי 

המון אנשים בציבור הרחב ובפרט ילדים, סובלים מדימוי עצמי נמוך, מחרדות ופחדים, או מקושי בויסות רגשי או חושי. גם הקורונה כמובן, לא תרמה למצב בו הרבה תלמידים נאלצים להתמודד עם מציאות של ריחוק חברתי ואצל רבים היא העצימה חששות ופוביות שונות. בשנים האחרונות כלבים למשל מסייעים לילדים בפרוייקטים של קריאה והעצמת שפה. הדבר גם תורם לעידוד ומוטיבצייה של דור המסכים לקרוא ספרים וגם תורם לכאלה שמתקשים ומתביישים לבצע את מלאכת הקריאה אל מול הכיתה. הקראת ספרים לכלבי תראפיה השוכבים למרגלות הילדים, מנוסה כבר קרוב לעשור בעולם ובהצלחה רבה. כך שהטיפול הרגשי עוזר למטופלים להתמודד עם עם מצבים כמו תסכול וכעס, התמודדות עם קושי חברתי כמו חרמות למשל, מעודד לפעולה וליוזמה כמו בנושא הקריאה ואף עוזר רבות לבעיות של קשב וריכוז.

טיפול ABA בכלבים

ABA היא למעשה גישה התנהגותית טיפולית להקנייה ושיפור מיומנויות וכישורי חיים, לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים, בדגש על אוטיזם. בדומה ממש לאימון כלבים, הגישה מבוססת על עקרונות הפסיכולוגייה ההתנהגותית, שבה כל יצור חי מונע לפעול מתוך חיזוקים וגירויים שהוא מקבל מהסביבה. טיפול מסוג זה עם כלבים, נעשה בהנחיית מנתחי התנהגות. אלה בונים תכנית ביתית עבור הילד או הנער המטופל. התכנית ההתנהגותית מקיפה את כל תחומי החיים שלו והיא נעשית בשיתוף צוות מטפלים – תראפיסטים, ההורים ובראש הפירמידה, מנתח/ת התנהגות שמתווה את דרך הטיפול. אחת ל3 שבועות עד חודש מתקיימות (לרוב) ישיבות צוות לצורכי מעקב על יעדי התכנית ושיתוף כל הגורמים המעורבים בכך, כולל המסגרת הלימודית בה הילד נמצא במהלך שעות היום.

טיפול בפחד מכלבים

"אני לא שולח את הילדים לבד לביהס ואפילו למכולת הסמוכה כי הקטן שלי מפחד מאוד מכלבים. אם הוא נתקל בכלב, אפילו אם קשור ומהעבר השני של הכביש, הוא נכנס להיסטריה ולחרדה וקשה מאוד להוציא אותו מזה.. "  אני נתקל באופן תדיר במקרים מהסוג הזה. חרדה של ילד מכלבים שמשליכה על תחומי חיים רבים ובראש ובראשונה פוגעת באיכות החיים שלו ולעתים גם של בני משפחתו. בניגוד לפחד מזוחלים כמו לטאות למשל, כלבים נמצאים בכל מקום היום במרחב הציבורי. אם נרצה או לא, אנחנו נתקלים בהם בלובי של הבניין, בכניסה או ביציאה מהמעלית, אצל חברים מהכיתה או מהגן או אצל קרובי משפחה. קשורים מחוץ למכולת השכונתית, נמצאים בגינות המשחקים וכיו"ב..

פחד מכלבים מלווה בתסמינים פיזיים ורגשיים כאחד. בין היתר תחושה של אובדן שליטה מהולה בהתקף חרדה או בצורך לנוס מהמקום במהירות הבזק, סטרס או חרדה עזים שמתבטאים בהזעת יתר, רעידות בגוף, בדופק מואץ ועוד. טיפול בפחד מכלבים, נעשה בסביבה שקטה ומבוקרת, לרוב נטולת כלבים בפעם הראשונה. כך לי כאיש מקצוע ניתנת היכולת לאבחן את רמת הסטרס או החרדה של אותו ילד או מבוגר. 

ואיך למעשה מטפלים בפחד? לומדים על עולם הכלבים. על שפת הגוף שלהם,מה היא מעידה, על רצונות ורגשות, בדיוק כמו אצלנו. בשלב הבא מתחילה חשיפה מבוקרת לכלב רגוע ושקט. בהרבה מהמקרים אעדיף להתחיל עם כלב מגזע קטן, כך שהופעתו לא תרתיע את המטופל. ברגע שהאחרון מתחיל לקשור קשר עם אותו כלב ספציפי, אפשר להתחיל לבנות קשר בינו לבין המטופל בדמות תרגולים כיפיים וקצרים. לאחר מכן בהדרגה, המטופל לומד להכיר גם כלבים אחרים עם חזות ויזואלית שונה כשמטרת כל מפגש היא לייצר לו חוויות של הצלחה אל מול החבר על ארבע. 

בהרבה מקרים, בסיום תהליך, ירצה הילד להכניס כלב הביתה. חשוב שגם זה ייעשה באופן מקצועי ומושכל בלוויית מאמן/ת כלבים מנוסה. זאת על מנת שלא לגרום לאכזבה ולמפח נפש כתוצאה מאימוץ או קנייה של כלב שאינו מתאים לבית או לאופי המשפחה.

טיפול בעזרת כלבים
דילוג לתוכן