מס' נייד: 054-670-0475

חינוך לצרכים

אחד הדברים הקשים והפופולאריים ביותר שבעלי כלבים צריכים להתמודד איתו,הוא עניין עשיית הצרכים בבית ולימוד הכלב בצורה נכונה לעשות את צרכיו במקום מיועד ובסמוך ליציאה מהבית.

הדבר נכון לגבי גורים צעירים ,אך גם אצל כלבים בוגרים שלא למדו להתאפק אמורים הדברים.

גור בוחר מצע התרוקנות בגיל 8-9 שבועות. לכן אצל הרבה מהם,הרגלה לעשיית צרכים על משטח קשה כמו בלטות מובילה לתופעה המאוד נפוצה אותה מתארים הבעלים.   "אני מסתובב עם הכלב שעה בחוץ ואז איך שחוזרים הביתה,הוא משתין על הרצפה.."  הבעיה נעשית קשה יותר אצל כלבי הסגר ועמותות שהתרגלו הבטון בתא.

אז כיצד פותרים זאת?

לכל כלב טריטוריה פנימית וחיצונית. הטריטוריה הפנימית היא למעשה פינת המרבץ והמחיייה של הכלב. בפינה זו הכלב חי,ישן ואוכל ולכן ישתדל ככל הניתן לשמור אותה נקייה מצרכים. מקום זה מקביל למאורת הזאב בטבע וע"י תיחום אותו אזור,אנו מלמדים את הכלב להתאפק ומכווינים אותו לעשות צרכים באזור או מקום שייעדנו לו. יש לתחום את הכלב בהקשר חיובי באזור מצומצם בתוך הבית. (מטר על מטר מספיק בהחלט) ולהאכילו שם באופן קבוע.  הכלב ישתדל לשמור על מתחם זה נקי וימנע מלעשות בו צרכים.

ניתן לתחום את הגור ע"י שימוש בגדר גינה ירוקה בתוכו נציב את המיטה שלו/ לול תינוקות או כלוב הטסה שהוא האופציה הפרקטית,הנוחה והאידיאלית ביותר עבורו.

מכיוון שגור אינו יכול להתאפק זמן רב (מבחינה פיסית), יש לדאוג להוציא אותו בתדירות גבוהה לעשות צרכים – (כל 45 דקות).

כאשר מוציאים את הגור מהטריטוריה הפנימית, יש להוציאו ישירות החוצה מבלי להשתהות (ניתן להרימו על הידיים) כדי למנוע מצב של עשיית צרכים בבית.
כאשר אתם נמצאים בחוץ עם הכלב יש לדרבן אותו לעשות צרכים – ניתן להשתמש בפקודה "פיפי" וכשהוא עושה צרכים לשבח אותו "פיפי כלב טוב" .
זמנים חשובים בהם יש להוציא את הגור החוצה הם לאחר אכילה, שתייה, שינה ולאחר משחק, וכאשר הוא נעשה חסר מנוחה, מרחרח ומחפש מקום לעשות בו את צרכיו.

אין למנוע מהגור מים באופן חופשי.  יש להקפיד לתת לו לשתות חופשי לפני היציאה החוצה (לשים את קערת המים ליד דלת היציאה כדי שלא יעשה פיפי בבית מיד לאחר השתייה).
אם הגור עשה צרכים בחוץ, אפשר להשאירו משוחרר בבית (בהשגחה בלבד) למשך 15-30 דקות.(בהנחה ומדובר בגור עד 3וחצי חודשים) לאחר מכן, להחזירו לכלוב ל- 20-50 דקות ומשם להוציאו ישירות החוצה.
אם הגור לא עשה צרכים בחוץ, יש להחזיר אותו ישירות לתוך הכלוב ולהוציאו שוב החוצה לאחר 20-30 דקות.

השאיפה היא כמובן להגדיל את משך הזמן בו הכלב משוחרר בבית לאחר טיולים והתרוקנות בהתאם לגילו וליכולת ההתאפקות שלו.

כאשר הכלב עושה צרכיו במקום המיועד יש לשבחו בטון גבוה ושמח "פיפי כלב טוב" וחשוב לצ'פר אותו גם מיד עם סיום הפעולה.

מה עושים כאשר הכלב/הגור עושה צרכיו בבית?

אין טעם לגעור בכלב ולתקן אותו בדיעבד על עשיית צרכים,כיוון שזה לא יקשר את הגערה עם אותו אקט של עשיית הצרכים קודם לכן.

גם אם תפסנו את הגור 'על חם' ,אין לגעור בו.מה שכן ניתן לעשות, הוא להרימו בזמן ולהוציאו מיידית החוצה על מנת שימשיך לעשות שם את צרכיו ואז כמובן לשבחו. כלומר,  אם קלטנו שהגור מתיישב לעשות,יש למהר(אם ניתן) להרימו על הידיים על מנת שיפסיק את פעולתו וכעבור זמן ממש קצר,להוציאו שוב כשהוא על הידיים ולהניח אותו במקום המיועד לעשיית צרכים.

מכיוון שאורחות חיינו מכתיבים לנו להיעדר מהבית למשך שעות ארוכות או בזמני השינה בלילה.. ,ניתן לשלב את התיחום יחד עם פריסת עיתונים.  כיצד עושים זאת?

לוקחים את כלוב ההטסה ושמים אותו בתוך חדר האמבטיה או מרפסת השרות לדוגמא  וכך למעשה מחלקים עבור הכלב את אותו חדר לשניים. חלק אחד עם כלוב ההטסה ממשיך לשמש כפינת המרבץ של הגור ואילו את החלק השני מומלץ לרפד בעיתונים ועליו יעשה הגור את צרכיו במידה ולא יוכל להתאפק עוד. זאת במידה ואין אפשרות לגדר היקפית בסלון את כלוב הטיסה או המיטה בזמני ההיעדרות והלינה.

חשוב להבין- עיתונים יכולים להכווין את הגור לעשות את צרכיו באזור מסויים אך אינם מלמדים התאפקות!

ככל שנצליח להכווין את הגור לעשיית צרכים בחוץ, מומלץ על אדמה או דשא מגיל צעיר יותר, כך הגור "ירשום" יותר ויותר הצלחות ופחות פספוסים והרגלי הניקיון שירכוש, ילוו אותו ואתכם למשך שארית חייו.

הבהרה- עשיית צרכים בחוץ לעומת בבית אינם עניין של טוב ורע אלא של הרגלים בלבד.

לימוד אילוף כלבים
דילוג לתוכן