מס' נייד: 054-670-0475

חינוך גורים

מהם האתגרים אותם אנו חווים כבעלים בהתמודדות עם חינוך גורים?

גור קטן ושובב מפיח חיים ואנרגיות חדשות בבית. אור גדול נכנס הביתה עם בואו של הכלב הצעיר ובפרט בבתים בהם יש ילדים.יש לזכור שאותו גור מתוק גם נושך, לועס , מכרסם ועושה צרכים בכל מקום אפשרי. על כן המשאבים הנדרשים מבעליו על מנת שזה יגדל ויתפתח בצורה תקינה , הם פי כמה וכמה מאלה הדרושים בגידול של כלב בוגר. מכל הבחינות. מדובר פה בין השאר גם בחיסונים הראשונים, בחיסון הכלבת, בטיפול וטרינרי נוסף שלעתים הוא בלתי נמנע מאחר והגור הקטן נוטה להיות רגיש יותר פיזית בתחילת חייו, בצעצועים מתחלפים למשחק ובצעצועי העסקה/לעיסה. ועוד לא הזכרנו את המילה אילוף..ולכן לא כל בית מסוגל להתמודד עם גור . רבים הם המקרים בהם גור מתחיל את חייו בבית אחד ותוך זמן קצר נמסר הלאה כשהמשפחה קולטת שזה גדול עליה.

חינוך ואימון גורים והקשר בין גנטיקה וסביבה

לכל כלב מטען גנטי מסויים של יצרים ותכונות. ישנם גורים שנולדים עצמאיים יותר לעומת אחרים תלותיים יותר. ישנם גורים אמיצים שלמשמע רעש יעוטו למוקד שלו לחקור במה מדובר ואילו אחרים  יגלו חשש מסויים ויתרחקו. ישנם כלבים יציבים יותר ופחות, מאוזנים ונוירוטיים. כך שלגנטיקה השפעה ומשקל רב על התנהגות הכלב גם בבגרותו. עם זאת, חשוב לדעת שלנו היכולת להשפיע ולעצב את התנהגות הגור , כך שיגדל ככלב רגוע ובטוח בעצמו ובחברתנו.

מתי מומלץ להתחיל באימון גורים?

חינוך גור מתחיל למעשה מיומו הראשון בבית, כלומר מגיל 7-9 שבועות. למרות זאת, רוב בעלי הכלבים יתחילו לגשש בנושא האילוף אם בכלל רק לאחר גיל 3-4 חודשים. שלב ההחתמה אצל גורים , או כפי שנוהגים לכנותו בשפה המקצועית, התק' הקריטית הראשונה, חל בין גיל 7- 13 שבועות. בגיל הזה נקבעת כל התייחסותו של הגור לעולם – חיברות לבני אדם, כלבים אחרים, חשיפה לרעש, תנועה , מגע וכ'ו…לכן להתחלת תהליך התנהגותי אצל גור בתק' ההחתמה , השפעה מכרעת על המשך החיים המשותפים שלו עם בעליו. חינוך או אילוף גור מגיל 7 שבועות יכול להפוך את היוצרות כך שלהתנהגות הנרכשת יהיה משקל שווה אם לא רב יותר, מזו שמקורה בגנטיקה.

מה מלמדים בתכניות חינוך גורים?

בין שירותיי כיום, אני מציע תכנית גורים אישית בבית הלקוח החל מגיל 7 שבועות. התכנית כוללת בין השאר: חינוך נכון לצרכים, התמודדות עם נשכנות והרס, ניתוב התנהגותי נכון , הליכה עם רצועה רפוייה, לימוד התנהגויות פרקטיות כמו 'עזוב' ו'שחרר' ועוד. בעבר הצעתי שירות של כיתות גורים – אימון גורים קבוצתי, שעתיד להיפתח שוב בקרוב על פי דרישה.

חינוך גורים
דילוג לתוכן