מס' נייד: 054-670-0475

בעיות התנהגות בכלבים

ראשית חשוב ליישר קו כדי להבין מהי "בעיית התנהגות" בכלבים.

האם כל התנהגות מצד הכלב שמפריעה לבעליו נכנסת לתוך ההגדרה של בעיית התנהגות..??

נלך רגע להגדרה המקצועית. למעשה, כל התנהגות מצד אותו כלב (או כל יצור חי) שיש בו שונות ברורה ומבדלת מבני מינו מבחינת התנהגות בסיטואצייה זהה , משמעה 'בעיית התנהגות'.

ואם בכלבים עסקינן , אפשר למצוא ברשימה הזו התנהגות אובססיבית/קומפולסיבית (שמקורה יכול להיות גם פיזי/נוירולוגי) , בעיות תוקפנות על תצורותיה השונות והמגוונות , ריאקטיביות , פחדים וחרדות, חרדת נטישה ועוד.

לעומת זאת, אפשר למצוא מן העבר השני את אותן "בעיות" המטרידות את הבעלים אך אלה כן עומדות בסטנדרטים ובציפיות ההתנהגותיות של שאר הכלבים באותה סיטואצייה. למשל : אכילה מהרצפה, גניבת אוכל מהשיש, קפיצות על אנשים משמחה, עלייה על רהיטים וכהנה וכהנה.

עכשיו בואו ניקח תופעות שכיחות מאוד בכלבים שיכולות להיות מתוייגות גם כהתנהגויות מפריעות/בלתי רצויות וגם כבעיות התנהגות.

לדוגמא , האם עשיית צרכים בבית היא בעיית התנהגות?? במקרה זה, זו אכן עשוייה להיות בעיית התנהגות באם מדובר על צרכים שמקורם בחרדה או לצורך העניין בכלב בוגר שמסמן את הבית באופן עקבי .

אך מה לגבי גור צעיר שטרם נגמל מצרכים? מה לגבי כלבים הסובלים מדלקות שתן ומבעיות בכליות..?

על כן, כל מקרה הוא לגופו. ולכן אבחון מדוייק הוא הכרחי ולעתים אף קריטי לאיכות החיים ולרווחתו של הכלב , כמו גם של בעליו.

להופעה או התפתחות של בעיות התנהגות בכלבים 'אחראים' מספר גורמים וביניהם: אי מענה מצד הבעלים לצרכים הפיזיים והמנטליים של כלבם (זה יכול לנבוע בין השאר  , למידה והתנסות שהובילו להתפתחות של פחד וחרדה (למשל, כלב שננשך בגינת כלבים, טראומה מרכב או מביקור קשוח ופולשני אצל וטרינר ) , אי חשיפה/חשיפה לקוייה טראומתית בתקופות הגורות הקריטיות וגם כמובן גנטיקה/טמפרמנט מולד יכולים להוות משקל נכבד בכך.

כיום, אחוז לא מבוטל מסך הפניות של בעלי כלבים לעזרה מקצועית, נמצא על הסקאלה הזו.

לא פשוט לגדל כלב רגיש בעיר צפופה . כאשר כל טיול הופך לעול על הכלב (וגם על בעליו בדרכ..) , מאחר והוא מתקשה להכיל את כל גירויי הרחוב ( תנועה סואנת, אנשים זרים, כלי תחבורה בדגש על כבדים ודו גלגלי למיניהם.

טיפול בעזרת כלבים
דילוג לתוכן