מס' נייד: 054-670-0475

בחירה והתאמה של כלב למשפחה

כניסה של כלב חדש הביתה מכניסה המון אור ונשמה. ובפרט אם מדובר בבית משפחתי בו חיים ילדים. אך במקרים רבים, אחרי ההתלהבות של הימים או השבועות הראשונים, התמונה קצת מתהפכת. הילדים הגדולים שרצו כל כך כלב והבטיחו להוציא ולטפל, כבר לא ממש בעניין. ההורים המתוסכלים חוזרים מיום עבודה לנקות צרכים בבית או לחפש נזקים והרשימה עוד ארוכה..וזה עוד בטרם דיברנו על הטמפרמנט של הכלב ומידת התאמתו או אי התאמתו לבית.

בחירת כלב או גור לבית, היא החלטה כבדת משקל ולהרבה שנים קדימה. היכולת לבחור כלב/ה מתאים/ה, הן מבחינת גודל, הן מבחינת רמת אנרגיות והן מבחינת אופי, היא לא דבר של מה בכך.אנשים בוחרים איש מקצוע שיעצב להם את הבית או כזה שימצא להם רכב חדש, אז קל וחומר כשמדובר ביצור חי עם רגשות, שעתיד להיות חלק מהמשפחה לעשר או חמש עשרה השנים הבאות. 

ישנם שני סוגים עיקריים של בחירה והתאמה של כלב לבית

  1. בחירה מתוך שגר. בן אדם ש'נעול' על גזע מסויים, מגיע למגדל מורשה, רואה לפניו שגר של חמישה או עשרה גורים ולא יודע כיצד לבחור. הרי כולם מתוקים,כולם שובים אז על מה בדיוק צריך להסתכל? למאלף מנוסה ומקצועי/ת הידע והכלים לבחון את הגורים מבחינת איזון נפשי,מוטיבצייה למשחק, סוציאליזצייה באופן כללי ועוד. נכון שלא מדובר במדע מדוייק, במיוחד כשרואים לראשונה גורים בני מספר שבועות בלבד. אני אישית ממליץ במקרים מהסוג הזה להגיע אל המגדל יותר מפעם אחת, על מנת שיהיו ללקוח וגם לי את המידע והאינדיקצייה בנוגע להתפתחות הגור בתוך השגר ובחינת אופיו לאורך זמן ולא רק ממבט חטוף ביום ושעה נתונים.
  1. בחירת כלב אומנה/עמותה.על פי הערכה מאוד זהירה שנעשתה כבר לפני עשור, בכל שנה מורדמים בישראל למעלה מ100 אלף כלבים שאין להם כל דורש. מספר עצוב ובלתי נתפס.צירוף מאמן/ת כלבים כבר בשלב הזה לשם בחירה נכונה של הגור או אדרבא הכלב הבוגר, יכול לעתים לעשות את כל ההבדל ולמנוע מפח נפש כפול. הן של המשפחה והן של הכלב עצמו, שבמקרים רבים, מוחזר בחזרה לתא בכלבייה כי המשפחה לא היתה ערוכה לכלב אנרגטי שדורש פריקת אנרגייה והפעלה פיזית ומנטלית רבה. למרבה הצער, ישנן גם עמותות (הרבה פעמים מכוונות טובות) שנוטות 'לשחרר' כלבים שתופסים מקום בכלביות להרבה אחרים, לכל מתעניין או דורש. וכך קורה שמשפחה ללא ניסיון בכלבים כלל, צריכה להתמודד עם כלב תוקפני כלפי אורחים ולעתים גם כלפי בני הבית עצמם.

    אני נתקל במשך שנים, ממש על בסיס שבועי במקרים בהם אנשים מאמצים כלבים שלא מתאימים להם,לבית ו/או לסביבת המחייה שלהם. דבר שאפילו יעוץ ראשוני מקדים עם איש/אשת מקצוע אמינים, יכול היה להימנע. ועל כן, צירוף איש מקצוע ורתימתו למשימה לאחר שהכיר את הבית, הנפשות הפועלות והדינמיקה שבו, כמו גם את צרכיו, הינו צעד חשוב ולעתים קריטי בקליטתו של הכלב החדש בבית ובסיכויים שישאר בו למשך שארית חייו.
בחירה והתאמה של כלב למשפחה
דילוג לתוכן