מס' נייד: 054-670-0475

אילוף Day Training

לבעלי כלבים שפניהם לתהליך אילוף עם כלביהם, עומדות כיום לא מעט אפשרויות. ביניהן: אילוף בתנאי פנסיון, אילוף בקבוצה, אילוף ביתי אחד על אחד ועוד.  ישנה אפשרות נוספת שלמעשה מהווה מעין שילוב של אילוף ביתי אחד על אחד לבין אילוף פנסיון. זוהי למעשה שיטת האילוף היומי, או בשמה הנפוץ והמוכר יותר – day training שיטת האילוף היומי באה לענות על הצורך של הבעלים לעבודה אינטנסיבית ולעתים דחופה עם הכלב בזמני שגרה כשהפניות שלהם לתרגול מאוד מוגבלת בשל לוחות זמנים עמוסים. באורח חיים המשלב עבודה,קריירה, לימודים ובהרבה מקרים גם חיי משפחה, הכנסה של תהליך אילוף עם הכלב ללו"ז הצפוף ממילא, אינה דבר פשוט כלל ועיקר.

איך מתבצע day training בפועל?

לאחר אבחון מסודר שאני עורך בבית הלקוח, הכולל תיאום ציפיות, אני בונה תכנית בה בשלב הראשוני של תהליך האילוף, אני זה שעובד ומתרגל עם הכלב/ה ובונה לו/ה הרגלים או בשפת הכלבים, התניות נכונות מתוך כוונה שאלה יישמרו לטווח הארוך. כמובן שכל מקרה לגופו וההתייחסות חייבת להיות אינדיבידואלית למקרה הספציפי שלפניי – כלב+בעלים+סביבת מחייה.

בday training, אני מגיע לעבוד עם הכלב מספר פעמים בשבוע, כך שאת העבודה הקשה הראשונית אני זה שמבצע אחד על אחד עם הכלב. במקביל, אני מתאם עם הבעלים שיעור לקראת סוף אותו שבוע או לתחילת השבוע שאחריו. בשיעור זה, אני למעשה מכניס גם את הבעלים ללופ ויכול כעת להתרכז באימון או באילוף שלהם. זאת לאחר שבניתי את התקשורת והאמון עם הכלב וכעת אני יכול להפנות את המשאבים ללימוד הבעלים לטכניקות השונות שאני מעביר ולבניית הרגלי עבודה מסודרים ונוחים עבורם.

אז למה day training?

קריאת שפת גוף נכונה של הכלב במגוון סיטואציות יומיומיות, היכולת לחזק כלב בתזמון מושלם (לעתים גם סטייה של שברירי שנייה יכולה להיות קריטית בתהליך הלמידה שלו) ובאופן כללי לעבור איתו תהליך חף מטעויות, כל אלה הם כלים ומיומנויות הנמצאים לרוב אצל אנשי מקצוע (כמו בכל תחום), אך לא תמיד נמצאים בארגז הכלים של בעלי הכלבים. גם כאלה שכבר גידלו כלב או שניים בחייהם.

ובכלל, אורח החיים של בעלים פלוס כלב/ים, יכול לייצר עבור חברינו ההולכים על ארבע הרבה בלבול הנובע מחוסר עקביות שלנו. ואני אסביר..  נהוג לחשוב שכלב לומד רק כאשר אנחנו מלמדים אותו, כלומר במודע. אך הכלב לומד אותנו במגוון רחב של מצבים בחיים, לפעמים גם מבלי שנהיה מודעים לכך. על מנת שהתנהגות ספציפית תהפוך אוטומטית עבור הכלב ולא נצטרך לחזור שוב ושוב על הלימוד למשך כל שנות חייו איתנו, נדרש תרגול יומיומי רצוף ועקבי. לדוגמא, תירגלנו עם הכלב בהדרגה הליכה יפה באזור מוצף בגירויים. אך יצא שבטיולים מסויימים, אנחנו עסוקים בטלפון והכלב במצבים אלה למד שעל ידי ניתורים/נביחות/משיכות חזקות ברצועה, ביכולתו להגיע לכלב אחר/אוכל טעים שמפוזר על הרצפה וכו. כך למעשה נוצר מצב של חוסר עקביות וגרוע מכך, תיגמול הכלב מבחינתו על התנהגות לא רצוייה – אותה משיכה ברצועה או ניתור באויר ונביחות. 

אילוף בתנאי פנסיון ואילוף ביתי אחד על אחד מול day training 

אילוף בתנאי פנסיון למשל, בא לענות בדיוק על הצורך הזה, בו שלבי הלמידה הראשונים והקריטיים מוטמעים בצורה מדוייקת בעבודה אחד על אחד של המאמן/ת עם הכלב ללא נוכחות הבעלים. עם זאת, חשוב לזכור שבאילוף מהסוג הזה, הכלב מותנה לאותה סביבת עבודה ולאותו נוהג. כלומר, היכולת שלו לדוגמא ללכת יפה עם רצועה או לשחק עם כדור תהיה אופטימלית בפנסיון/כלבייה בה הוא 'מתאלף', אך מה קורה ברגע שיחזור הביתה לסביבה הטבעית שלו? ישנם לא מעט מצבים שאילוף בתנאי פנסיון, מקיף ומדוייק ככל שיהיה, לא יוכל לדמות. לדוגמא, מצבים בהם הכלב נתקל במפתיע בפינת הרחוב בכלב אחר/אופניים או כל גירוי מסיח אחר שעשוי או עלול לרגש אותו יתר על המידה, או במקרים מורכבים יותר, להפחיד או לאיים עליו. 

חשוב להבין שעצם ההוצאה של הכלב מהסביבה הביתית כרוכה במספר אלמנטים שצריך להתחשב בהם. וביניהם, עלות כלכלית שלרוב תהיה גבוהה בהרבה משל אילוף ביתי כזה או אחר. מצב רגשי של הכלב – הרבה כלבים עלולים לפתח בעיות התנהגות בעקבות הניתוק מהבית ומהמוכר והבטוח ולכן גם סביבת הלמידה בכלבייה/פנסיון רחוקה מלהיות אופטימלית במצבים אלה. 

על כן לאילוף יומי אינטנסיבי יש יתרונות רבים על אילוף בתנאי פנסיון בין היתר מהסיבות שמניתי. נכון שגם באילוף אחד על אחד עם הבעלים במפגשים שבועיים ניתן להגיע להצלחות. אך עדיין, הידע של איש/אשת המקצוע וזמן האיכות שלו עם הכלב, משחקים תפקיד משמעותי כאן. אילוף יומי הוא למעשה שילוב של 2 השיטות האחרות (ביתי ופנסיון) ובסופו של יום, כל מקרה הוא מאוד לגופו. מניסיון של 2 עשורים בהעברת תהליכים עם כלבי בית, שמתי לב שהאופצייה של day training היא הכי פחות נפוצה ואף מוכרת. ועל כן מצאתי צורך לכתוב על האפשרות הזו כחלק משירותי האילוף אותם אני נותן ומאמין בהם. 

 

הדרכות בעלי כלבים
דילוג לתוכן