מס' נייד: 054-670-0475

אילוף כלבים

מה לומדים בתהליך של אילוף כלב הבית?

בפגישת האבחון הראשונית אני מיישר קו עם הבעלים לגבי תפיסת הכלב הביתי ותהליכי הלמידה שלו. בתכניות אימון בבית הלקוח וסביבתו, אני בונה יחד עם הבעלים, מסגרת של הרגלים (או התניות ליתר דיוק) רצויים מבחינתם.וכאלה שמקיפים את מכלול החיים המשותפים עם כלב המשפחה מהפן ההתנהגותי.

מתי מומלץ להתחיל בתהליך אימון הכלב?

אימון או אילוף כלבים מוטב שייעשה מהימים או מהשבועות הראשונים של הכלב בביתו החדש. זאת כדי שאפשר יהיה יותר להתרכז בבניית וקיבוע הרגלים נכונים לטווח ארוך. ומאידך, פחות בתיקון של התנהגויות לא רצויות שכבר נלמדו או הוטמעו אצלו. הסבר – בימים הראשונים, הכלב החדש מסתגל לבית והתנהגותו לטוב ולרע, לא בהכרח מעידה על שעתיד לבוא. לכן חשוב לנצל את המומנטום הזה, שבו הכלב לרוב רגוע ופחות פעיל ולחזק שם את ההתנהגויות הטובות שלו – רביצה, הליכה למקום מרצונו וכ'ו ובכך ללמד אותו מההתחלה מה כן מצופה ממנו במקום להתעסק במה לא.

מה בפועל מלמדים באילוף כלבים?

בתהליך אני קודם כל שם דגש על קריאה נכונה של שפת הגוף של הכלב. זאת כדי שבכל שלב ושלב של האימון, נוכל לראות אם הכלב איתנו, שמח ונינוח. במידה והכלב חששן או חרד, האימון חייב להתרכז, לפחות בבסיס, בשינוי רגשי של הכלב אל מול הטריגרים שמלחיצים או מפחידים אותו. לכן כל תהליך אימון הוא מאוד אינדיבידואלי. הן לכלב והן לבעלים. ישנם מקרים בהם אלמד יותר התנהגויות בסיס כמו 'שב' , 'אלי', 'למקום' . במקרים אחרים אשים דגש על התנהגויות כמו לשחרר דברים מהפה או להתרחק מאזור מסויים ואילו במקרים המורכבים אצל כלבים רגישים יותר, העבודה לרוב תתמקד בשינוי רגשי מול אותם טריגרים קבועים ומוכרים מהם הכלב חושש – אנשים זרים שמגיעים הביתה, רעש של משאיות בטיולים, חרדת נטישה ועוד.

איך תהליך האילוף נעשה בפועל?

לרוב אני ממליץ על תכניות ביתיות של אחד על אחד עם הבעלים ביחד איתי. סדרה של מספר מפגשים, לרוב אחת לשבוע בסביבה הטבעית של הכלב. אני ממליץ תמיד בחום לתעד ולצלם במהלך השיעורים ואף לעשות כן בתרגולים שבין המפגשים, כך שאוכל להשקיף על העבודה גם מרחוק, לקדם ולדייק אותה.

מה זה day training ?

ישנם מקרים בהם הבעלים מאוד רוצה להתקדם ולהצליח בתהליך, אך המשאבים העומדים לרשותו/ה מבחינת רמת פניות וזמן, מאוד מוגבלים. הרבה פעמים יהיו אלה גם המקרים בהם הם מגדלים כלב מאוד אנרגטי ופעיל הדורש אימון פריקת אנרגיה פיזית ומנטלית משמעותית ברמה יומית. על כן אני מציע במצבים כאלה יותר עבודה עצמאית שלי עם הכלב בדמות מספר מפגשים במהלך השבוע כשלאחריהם, שיעור בו אני מתמקד באימון הבעלים ושיפור המיומנויות שלו אל מול הכלב/ה.

אילוף כלבים בתנאי פנסיון

אינני ממליץ על פי רוב על הוצאת הכלב מהבית למשך מספר שבועות לצורך האילוף. במקרים מורכבים בהם הסיטואציה לא מאפשרת אימון ברמה ביתית, אמליץ לאחר אבחון מסודר על אילוף במקומות ספציפיים בהן רווחת הכלב עומדת במקום הראשון והעבודה המעשית איתו מתבצעת ברוח שיטת הפורס פרי וללא תיקונים פיזיים, הכאבה, צעקות או כל אלמנט אחר של אלימות. באילוף מהסוג הזה, אני בדרך כלל מפנה או עובד בצוותא עם קולגות מוכרות, ביניהם בוגרים שלי, שמאמנים/ות כלבים בגישה החיובית. חשוב לדעת!! לאחר כל תהליך אימון מחוץ לבית אליו צריכים להתלוות מדי פעם הבעלים, נדרשת המשכיות לתחזוק האימון בסביבה הטבעית.

אילוף כלבים
דילוג לתוכן