מס' נייד: 054-670-0475

אבחון וייעוץ ראשוני בבית הלקוח

כמה עולה אילוף? כמה שיעורים לדעתך הכלב/ה שלי יצטרך? שאלות שכאלה הן טריוויאליות ומובנות מאוד מחד. מצד שני, יהיה זה בלתי מקצועי ואחראי בעליל להעריך את העבודה מבלי ללמוד ולהכיר את הנפשות הפועלות – הכלב: טמפרמנט, קצב למידה, מצב רגשי..  ולא פחות מכך הבעלים- מי המטפל העיקרי, רמת סבלנות ומוכנות מנטלית, קצב למידה, יכולת לפרוק לכלב אנרגייה (במידת הצורך) ולתרגל אילוף במהלך היומיום והשילוב של השניים – רמת ההתאמה שבין הכלב לבעליו.

הדבר נכון לגבי הרבה שירותים מקצועיים שאנחנו נוהגים להזמין. ונכון שבעתיים כשמדובר בתהליך אימון הכלב שלנו בו יש ככ הרבה משתנים ודינמיקה בין הנפשות הפועלות.

איך מתבצעת בפועל פגישת האבחון הראשונית?

במקרה זה, פגישת האבחון נעשית (על פי ראות עיניי) בבית הלקוח. זאת על מנת שאקבל את התמונה המלאה בנוגע לבעיות והקשיים מנקודת המבט של הכלב וגם מנקודת מבטי כאיש מקצוע. ולמה הכוונה..?

פגישת האבחון אורכת לרוב כשעה וחצי ובה אני יכול לעמוד על טיב הקשר שבין הבעלים לכלב. אני יכול לראות אם החיבור לכלב זהה או דומה מצד כל בני המשפחה/בני זוג או שקיים פער מהותי בין יושבי הבית בעניין. פער כזה גם משליך ישירות על הגישה ואופי ההתנהלות מול הכלב ומן הסתם גם על תגובותיו כלפי כל אחד מהבעלים/מטפלים שלו. 

במקרים רבים, בעלים ידווחו על בעיית נבחנות קשה מצד הכלב. אך בפגישה הביתית איווכח לדעת שאותו כלב 'נבחן' פשוט מפחד מטריגרים מסויימים וקבועים בקרבת הבית ולכן הוא נובח בניסיון להרחיקם ממנו. כשאכן מדובר בקייס מסוג זה, השאיפה היא לטפל בבעייה עצמה בדמות שינוי רגשי לכלב אל מול כל אחד מהטריגרים בצורה ממוקדת ולא בסימפטום קרי הנביחות , שעבור הבעלים הוא 'ה-בעייה' . כמובן שמקור הנביחות לצורך הדוגמא, יכול להיות גם מחסור בפריקת אנרגייה – פיזית ומנטלית כאחד ברמה יומית. וכמובן שכמו אצל בני אדם, ישנם יצורים חיים שיגיבו ברגרסיה לאותו מחסור בסיסי ויש כאלה שפחות. 

לכן פגישת האבחון היא הכרחית וקריטית להצלחת הטיפול. 

היא כוללת גם תשאול וייעוץ ראשוני, גם כמובן תיאום ציפיות בסופה, אך לא פחות מכך, היא כוללת המון פרקטיקה ותרגול מעשי, כמובן ככל שמצבו הרגשי של הכלב מאפשר זאת. 

לדוגמא,  כלב טריטוריאלי בעל פחד ורתיעה מאוד מובנית מאנשים זרים, פחות ייטה לשתף פעולה עם אדם שאיננו מכיר ואף יסרב לקחת חטיפים ממנו. לכן במקרים מהסוג הזה

א. הפגישה תתנהל בצורה מבוקרת וזהירה יותר. בין השאר כדי שהכלב בשאיפה, לא יכליל אותי עם שאר בני האדם הזרים והמפחידים מבחינתו, שפגש עד כה. 

ב. סביר להניח שטרם יצירת אמון וקשר, יהיה לכלב קשה יותר לתפקד בנוכחותי, לעומת כלב אחר, פחות רגיש.

פגישת האבחון היא לרוב הכרחית וקריטית להמשך והצלחת תהליך ובפרט כשמסתכלים על הטווח הארוך. 

אבחון אילוף כלבים חינוך גורים
דילוג לתוכן